غدير در سيره اهل بيت عليهم السلام
غدير از اساسى ترين برنامه هاى پيامبر خدا(ص) براى دوام و عزت و شكوه اسلام و قرآن بود. او در بازگشت از حجة الوداع آخرين رسالت خويش را انجام داد. زيرا خدايش فرموده بود:

" يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته والله يعصمك من الناس ان الله لا يهدى القوم الكافرين."(مائده/67)

اى پيامبر، آنچه از سوى پروردگارت بر تو نازل شده ابلاغ كن و اگر نكنى پيامش را نرسانده اى؛ خداوند تو را از گزند مردم نگه مى دارد. خداوند گروه كافران را هدايت نمى كند. (1)

در پى اجراى اوامر پروردگار و معرفى وصى و جانشين خود على بن ابى طالب(ع) آيه اكمال دين: «اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتى و رضيت لكم الاسلام دينا؛ امروز دين شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام نمودم و اسلام را به عنوان آيين (جاودان) شما پذيرفتم » نازل (2)و روز غدير جشن ولايت و وصايت شد.

اهل بيت پيامبر و امامان بر حق شيعه، كه نگاهبان اسلام حقيقى بودند و سعى داشتند آن را از خطرات دور سازند، از هر فرصتى بهره بردند تا غدير را زنده بدارند و آن خاطره گرامى و به ياد ماندنى را مطرح كنند؛ زيرا در تابش آفتاب غديراهداف والاى پيامبر جامه عمل پوشيد و براى فتنه انگيزى كج انديشان فرصت باقى نماند.

نگاهى گذرا به سيره فاطمه و اميرمؤمنان عليهماالسلام و ديگر امامان راستين شيعه ما را با اهميت واقعه غدير و نقش عظيم و سرنوشت ساز آن هدايت و نيكبختى بشر آشنا مى سازد.

راويان، نويسندگان و مفسران اهل سنت و شيعه به واقعه غدير و آيات نازل شده درآن توجه بسيار داشته اند. برخى از علماى شيعه مانند علامه طبرسى روايات(3) نزول آيه تبليغ(4)در سرزمين غدير را مشهور دانسته اند. از اهل سنت ابوالقاسم عبيدالله بن عبدالله حسكانى، از دانشمندان اهل سنت، نيز همين را مطرح مى كند. او احاديث غدير را در دوازده جزوه دسته بندى كرده، آن را «دعاء الهداة الى اداء حق الموالاة » ناميده است. (5)

ابوالعباس احمد بن محمد بن سعيد مشهور به ابن عقده - مورد اعتماد مذاهب چهارگانه اهل سنت - دراين باره كتابى به نام «حديث الولاية »(6)تدوين كرده است.

علامه امينى نيز كتاب گرانسنگ «الغدير» را، در يازده مجلد، به رشته نگارش درآورد. آنچه در مجموعه اين آثار جلب توجه مى كند موضعگيرى آشكار ائمه اهل بيت عليهم السلام درباره اين واقعه مهم است، موضعگيريهايى كه ازاهميت غدير و نقش آن در سعادت بشر پرده برمى دارد. دراين مقاله به بررسى بخشى از اين موضعگيريها مى پردازيم:
فاطمه زهرا سلام الله عليها برمزارحمزه سيد الشهداء (احد)
روزى در احد بر مزار عموى پدرش «حمزه سيدالشهداء» ايستاده بود و عزادارى مى كرد. محمود بن لبيد فرصت را غنيمت شمرده، پس ازعزادارى پرسيد: اى دختر پيامبر خدا(ص)، آيا براى امامت و زعامت على بن ابى طالب(ع) از سخنان پيامبرخدا(ص) دليلى به ياد دارى؟

فاطمه فرمود:

و اعجبا انسيتم يوم غدير خم؟... اشهد الله تعالى لقد سمعته يقول: على خير من اخلفه فيكم و هو الامام و الخليفة بعدى و سبطاى و تسعة من صلب الحسين، ائمة ابرار، لئن اتبعتموهم وجدتموهم هادين مهديين و لئن خالفتموهم ليكون الاختلاف فيكم الى يوم القيامة. (7)

شفگتا! آيا حادثه عظيم غدير خم را فراموش كرده ايد؟... خدا را گواه مى گيرم كه خود شنيدم آن بزرگوار مى فرمود: على بهترين كسى است كه او را در ميان شما جانشين خود قرار مى دهم، على [عليه السلام] امام و خليفه بعد از من است.

دو فرزندم حسن و حسين[عليهما السلام] و نه نفر از فرزندان حسين[ع] پيشوايان و امامانى پاك و نيك اند. اگر ازآنان اطاعت كنيد، شما را هدايت خواهند كرد و اگر با آنها مخالفت ورزيد، تا روز قيامت تفرقه و اختلاف در ميانتان حاكم خواهد بود.
على(ع) و استدلال به غدير
الف) سليم بن قيس هلالى مى گويد: در زمان خلافت عثمان، در مسجد النبى(ص) نشسته بودم؛ جمعى از مردم نيز در مسجد درحال گفتگو بودند. على بن ابى طالب(ع) به پاخاست، سوابق خويش در خدمت به اسلام را برشمرد و همگى بر درستى گفتارش گواهى دادند حضرت درباره روزغديرخم فرمود:

مردم درباره ولايت و وصايت از پيامبر خدا(ص) پرسيدند، درآن هنگام خداوند به پيامبرش فرمان داد تا خليفه و جانشين بعد از خود را معرفى كند و توضيح دهد، همان طور كه درباره نماز، روزه، زكات و حج جزئيات را بيان كرده است. آنگاه امام(ع) ادامه داد: «فنصبني للناس علما بغدير خم... فقال(ص): ايها الناس اتعلمون ان الله - عز و جل - مولاى و انا مولى المؤمنين و انا اولى بهم من انفسهم قالوا بلى يا رسول الله. قال(ص): قم يا على، فقمت. فقال: من كنت مولاه فعلى مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه ». (8)

درغديرخم پيامبرخدا(ص) مرا چنين معرفى كرد: اى مردم، آيا مى دانيد كه خداوند ولى و سرپرست من است و من ولى و سرپرست شما مؤمنان هستم؛ و من نسبت به جانهاى شما از خودتان سزاوارترم؟ همگى پاسخ دادند: چنين است اى پيامبر خدا. سپس فرمود: على به پاخيز. من برخاستم، آنگاه فرمود:

هر كس من ولى و سرپرست او هستم على بن ابى طالب(ع) براو ولايت دارد؛ بار خدايا دوست بدار هركه على را دوست دارد، و دشمن بدار هر كه على را دشمن مى دارد...

ب) حديث غدير در معركه صفين

على(ع) در يكى از روزها در جمع سپاه خود، كه گروهى از مهاجرين و انصار(9)نيز درآن به چشم مى خوردند از زبان پيامبر خدا(ص) فضايل خويش را برشمرد. آيات شريف «انما وليكم الله و رسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة... (10)» و «لم يتخذوا من دون الله ولا رسوله ولا المؤمنين وليجه (11)» را تلاوت كرد و فرمود: مردم پرسيدند يا رسول الله، آيا ولايت اختصاص به بعضى از مؤمنان دارد يا براى عموم است؟ درآن هنگام خداوند فرمان داد تا پيامبرش ولايت را همانند نماز، روزه، زكات و حج توضيح دهد و تبيين كند. درآن وقت پيامبر خدا(ص) درغديرخم مرا ولى امر مردم قرار داد و چنين خطبه خواند: ان الله ارسلنى برسالة... من كنت مولاه فعلى مولاه... (12)

ج) خطبه غديريه اميرمؤمنان(ع) در زمان حكومت

در دوره حاكميت على بن ابى طالب(ع) اتفاقا روز عيد غدير با جمعه مصادف شد. مسلمانان حضور چشم گيرى پيدا كردند و آن حضرت براى اقامه نماز جمعه و خواندن خطبه هاى آن در برابر مردم قرار گرفت. حسين بن على(ع) مى گويد: پنج ساعت از روز گذشته بود[قبل از اذان ظهر]، كه پدرم خطبه ها را آغاز كرد. او نخست به حمد و ثناى حضرت حق پرداخت، صفات ربوبى اش را برشمرد، حاكميت مطلق را از آن وى دانست، نعمت هايش را مورد توجه قرار داد و بعد خطاب به مردم فرمود: خداوند تعالى امروز دوعيد بسيار بزرگ [جمعه وغدير] را براى شما در يك زمان قرار داده است؛ دوعيدى كه هر يك فلسفه وجودى ديگرى را تكامل مى بخشد و به وسيله هر يك هدايت در ديگرى اثر مى بخشد... سپس فرمود: توحيد و ايمان به يگانگى خداوند پذيرفته نمى شود مگر با اعتراف به نبوت پيامبرش محمد(ص) و دين و شريعت محمد(ص) پذيرفته نمى شود مگر با قبول ولايت امر كسى كه خدا فرمان ولايتش را داده است؛ و همه اين امور سامان نمى پذيرد مگر بعد از توسل و تمسك به اهل ولايت.
غدير از نگاه مولى الموحدين(ع)
على(ع) سپس فرمود: خداوند در روز غدير (13)آنچه در باره منتخبين خود اراده كرد بر پيامبرش فرو فرستاد، به او فرمان داد تا ولايت و وصايت را ابلاغ كند و مجال را از كافران و منافقان بگيرد نگران گزند دشمنان نباشد. روزغدير قدر و منزلت بسيار دارد، در آن روز گشايشهاى الهى فرا رسيده و حجتش بر همه تمام شده است. امروز روز روشنگرى و اظهارعقيده از جايگاه بلند و روشن است، امروز روز تكامل دين و روز وفاى به عهد است. غدير روز شاهد (14)[رسول الله(ص)] و مشهود [على بن ابى طالب(ع)] است، روز در هم ريختن پيمانهاى زير پرده كفر و نفاق است، روز آشكار شدن حقايق اصيل اسلام است، روز ذلت و خوارى شيطان است، روز استدلال و برهان است، روز جدا شدن صفوف كسانى است كه آن را تكذيب مى كردند امروز بزرگترين روزى است كه عده اى از شما از آن اعراض كرديد، روز هدايت و امتحان بندگان خداست، روز آشكار شدن كينه هاى نهفته در دلها و سينه هاست، روز عرضه نصوص [سخنان بدون ابهام پيامبر(ص)] بر افراد مؤمن و دلباخته [اهل الخصوص] است، غدير روز شيث پيامبر(ع) است، روز ادريس و يوشع و شمعون و ...
منشور علوى(ع) در عيد غدير
امير مؤمنان(ع) در قسمت آخر خطبه فرمود: رحمت خدا بر شما اى مسلمانان، بعد از برگشت از اين اجتماع بزرگ امروز [غدير] را عيد بگيريد: [و با انجام امور ذيل آن را بزرگ بشماريد].

الف) نعمت را بر افراد خانواده و خويشاوندانتان گسترش دهيد و نيكى و بخشش پيشه كنيد. (15)

ب) به برادران دينى خويش به قدر توان نيكى و بخشش كنيد. (17و16)ج) خداى را در برابر نعمتهايى كه به شما ارزانى داشته، شكرگزار باشيد.

د) كنار يكديگر جمع شويد تا خداوند اجتماع شما را فراگير و گيراتر سازد.

ه) به يكديگر نيكى كنيد تا خداوند به شما الفت و مهربانى بيشتر عنايت كند.

و) نعمت هاى الهى را به يكديگر تبريك و تهنيت گوييد همان طور كه خداوند [در اين روز] با اعطاى اجر و ثوابى بيش از ديگر اعياد به شما تهنيت مى گويد. بعد فرمود: كمك هاى مالى به ديگران درامروز (غدير) به اموالتان بركت مى بخشد و برعمرتان مى افزايد: مهربانى به ديگران سبب رحمت و عنايات حق خواهد شد.

ز) با خوش رويى و شادمانى يكديگر را درآغوش بگيريد.

ح) خداوند را برتوفيقات خويش سپاس گوييد.

ط) از فقرا و ضعيفانى كه چشم به كمك شما دارند ديدن كنيد، به زيارتشان برويد و با آنان در خوراكشان همراه شويد.

بعد حضرت فرمود: يك درهم كمك به فقرا در روز عيد غدير با دويست هزار درهم برابر است، بلكه بيشتر خواهد بود.

ى) وقتى يكديگر را ملاقات كرديد مصافحه كنيد، به هم تبريك بگوييد و سلام كنيد، كه پيامبر خدا(ص) به من چنين فرمان داد. (18)
غدير خم در خطبه امام مجتبى(ع)
حسن بن على(ع) در برابر طاغوت شام و مردم كوفه خطبه اى خوانده، مردم را به بالاترين نعمت از دست رفته، كه حاكميت اهل بيت(ع) بود، توجه داد. شايستگى و لياقت خويش و مشروعيت خلافتش را متذكر شد و داستان روز بياد ماندنى غدير را چنين بازگو كرد: «وقد سمعت هذه الامة جدي - صلى الله عليه و آله - يقول: ما ولت امة امرها رجلا و فيهم من هو اعلم منه الا لم يزل يذهب امرهم سفالا حتى يرجعوا الى ما تركوه و سمعوه - صلى الله عليه و آله - يقول لابى: انت منى بمنزلة هارون من موسى الا انه لا نبى بعدى. و قد راوه و سمعوه(ص) حين اخذ بيد ابي بغدير و قال لهم: من كنت مولاه فعلي مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاده ثم امرهم ان يبلغ الشاهد منهم الغائب ثم قال... (19)»

مردم سخن جدم پيامبر(ص) را به ياد دارند كه مى فرمود: هر گاه مردم كسى را به رهبرى خويش برگزينند در حالى كه لايقتر و آگاهتر از آن فرد وجود داشته باشد، براى خويش تيره بختى خريده اند مگر اين كه دوباره بدانچه رها كردند و به فراموشى سپردند بازگردند و آنچه را كه از پيامبرشان درباره پدرم شنيده اند دنبال كنند، رسول خدا مى فرمود: اى على تو بعد از من مانند هارون پس از موسى هستى، او جانشين برادرش موسى بوده تو نيز جانشين و خليفه منى؛ تنها تفاوت [ميان آنها و ما] اين است كه بعد از من پيامبرى و نبوت نخواهد بود. امام مجتبى(ع) سپس فرمود: اين مردم پيامبر خود را ديدند و سخنانش را در«غدير خم » شنيدند. درآن روز جدم رسول خدا(ص) دست پدرم(ع) را گرفت و در برابر آنان گفت: هر كس من مولا و سرپرست او هستم على مولاى او خواهد بود؛ خدايا، دوست بدار هر كس او را دوست دارد و دشمن بدار هر كس او را دشمن دارد... سپس جدم پيامبر(ص) دستور اكيد داد كه، حاضران مطالب غدير را به غايبان برسانند.
امام حسين(ع) و حديث غدير در منا
يك سال قبل از مرگ معاويه، امام حسين عليه السلام به زيارت بيت الله الحرام درمراسم پر شكوه، حج مشرف شد عبدالله بن عباس و عبدالله بن جعفراو را همراهى نمودند. آن سال عده زيادى از زنان و مردان بنى هاشم حضور داشتند. امام حسين(ع) درايام تشريق آنان را در سرزمين منا جمع نمود درآن اجتماع عظيم بيش از هفتصد نفراز مردان تابعين و دويست نفر از صحابه پيامبر خدا(ص) گرداگرد وجودش زير خيمه حلقه زدند و منتظر سخنان امام خويش بودند، حضرت بپا خاست و پس از حمد و ثناى الهى فرمود:

شما شاهد و ناظر تجاوزات معاويه جنايتكار نسبت به ما و شيعيان هستيد و ازآنها اطلاع داريد، سخنان مرا گوش كنيد و بنويسيد [تا براى آيندگان بماند] و به ديگر شهرها و قبائل و افراد مؤمن و مورد اعتماد خود برسانيد و آنان را دعوت به اداء حق ما (اهل بيت) كنيد ترس آن دارم كه وقتش بگذرد و حقوق ما مغلوب ستمگر گردد، گر چه خداوند بالاترين پشتيبان است. سپس فرمود: شما را به خدا سوگند: بياد نمى آوريد كه پيامبر خدا(ص) روزغديرخم پدرم على(ع) را وصى و امام بعد از خود قرار داد و حديث ولايت را بر شما خواند و فرمود همگى بايد اين پيام را به ديگران برسانيد پاسخ دادند: چرا ما بياد داريم. (20)
امام محمد باقرعليه السلام وغدير
فضيل بن يسار، بكير بن اعين، محمد بن مسلم، بريد بن معاوية و ابوالجارود همگى در محضر امام باقر(ع) بودند حضرت در باره ولايت على بن ابى طالب(ع) و روز غدير فرمودند:

خداوند پيامبرش را مامور به ولايت على [عليه السلام] كرد و اين آيه شريفه را نازل كرد: «انما وليكم الله و رسوله و الذين آمنوا الذين يقيمون الصلاة و يؤتون الزكاة »(21)با نزول آيه فوق ولايت اولى الامر واجب گرديد ولكن عده اى نفهميدند اولى الامر چه كسانى هستند؟ خداوند به محمد - صلى الله عليه و آله - دستور داد تا آن را توضيح دهد و همانند نماز و زكات و روزه و حج مصاديق خارجى آن را روشن سازد. در آن هنگام اضطراب او را فرا گرفت و ترسيد عده اى به واسطه آن از آيين اسلام برگردند و او را تكذيب كنند او به خدا پناه برد درآن هنگام آيه تبليغ (يا ايها الرسول بلغ... (22)) نازل گشت پيامبر خدا(ص) امر حق را اجرا نمود و در غدير خم ايستاد و فرمان اجتماع مردم و زوار بيت الله الحرام را داد و درآنجا على بن ابى طالب(ع) را ولى بعد از خود معرفى كرد و دستور داد آنانى كه درآنجا (غدير خم) بودند پيام خداوند (ولايت على(ع)) را به ديگر افراد برسانند.
امام صادق(ع) در مسجد غدير
حسان جمال مى گويد: همراه امام صادق(ع) از مدينه به مكه مسافرت كردم. در نزديكى ميقات جحفه، چون به «مسجد غدير» رسيديم امام - عليه السلام - به جانب چپ مسجد نگريست و فرمود: اين مكانى است كه پيامبر خدا(ص)، در روزغدير، على را جانشين خود معرفى كرد و فرمود: من كنت مولاه فعلى، مولاه. آنگاه امام(ع) به جانب ديگر نگاه كرد، جايگاه خيمه هاى ديگران را نشان داد و فرمود: سالم غلام ابوخذيفه و ابوعبيده جراح نيزدرآنجا بود؛ گروهى از مردم چون على(ع) را بر روى دست پيامبر ديدند با حسادت به وى نگريستند و به يكديگر مى گفتند: به دو چشم او [پيامبر] نگاه كنيد، چگونه همانند ديوانه به اطراف خويش مى نگرد و قرار ندارد. دراين هنگام جبرئيل نازل شد (23)و اين آيات را بر پيامبر خدا(ص) قرائت كرد:

«و ان يكادالذين كفروا ليزلقونك بابصارهم لما سمعوا الذكر و يقولون انه لمجنون و ما هو الا ذكر للعالمين ». (24)

آنان كه كافر شدند، چون قرآن را شنيدند چيزى نمانده بود كه تو را چشم بزنند؛ آنها مى گفتند: او واقعا ديوانه است، در حالى كه قرآن جز بيدارى و آگاهى براى جهانيان نيست. (25)
امام كاظم(ع) و مسجد غدير
عبدالرحمان بن حجاج گفت: خدمت موسى بن جعفر(ع) رسيدم. در حالى كه قصد سفر داشتم، از آن حضرت در باره مسجد غدير خم پرسيدم.

امام - عليه السلام - فرمود: درآن مسجد نماز بخوانيد كه فضيلت و ثواب بسيار دارد، پدرم [به هر كه عازم آن ديار بود] فرمان مى داد تا در مسجد غدير نماز بگزارد. (26)
امام رضاعليه السلام وغدير
الف) عرشيان و روزغدير

احمد بن محمد بن ابى نصر بزنطى مى گويد: در منزل امام هشتم على بن موسى الرضا(ع) نشسته بودم، جمع بسيارى نيز در منزل حضرت گرد آمده بودند كه گفتگو درباره روزغدير آغاز شد؛ بعضى از افراد وجود روزغدير را در صدر اسلام منكر شدند و بعضى آن را از شعائر اسلامى مى دانستند. در اين هنگام، على بن موسى الرضا(ع) فرمود: پدرم از جدم «جعفر بن محمد» چنين نقل مى كرد:

آسمانيان روزغدير را بهتر از زمينيان مى شناسند، خداوند در بهشت برين ساختمان بزرگى را به خود اختصاص داده است؛ اين ساختمان از آجرهاى نقره و طلا ساخته شده، درآن صد هزار گنبد از ياقوت سرخ و صد هزار گنبد از ياقوت سبز وجود دارد، خاك و گل هاى به كار گرفته شده دراين قصر از مشك و عنبر است، در آن چهار جوى (يا رودخانه) به چشم مى خورد كه در هر يك از آنها خمر و آب زلال و شير و عسل جريان دارد؛ دراطراف اين جويبارها درختان انبوهى از ميوه هاى مختلف روييده، بر روى آنها پرندگانى پرواز مى كنند كه بدنشان از لؤلؤ و پرهايشان از ياقوت است؛ آنها با پرواز خويش صداهاى دلنوازى ايجاد مى كنند.

روزغديردراين قصر بزرگ باز مى شود؛ فرشتگان و اهل آسمانها تسبيح گويان به قصر داخل مى شوند؛ آن پرندگان به پرواز درآمده در جويبارها خود را مرطوب مى سازند و سپس به آن مشك و عنبر آغشته كرده، و عطرش را در فضاى ملكوتى قصر منتشر مى سازند؛ فرشتگان الهى به نام فاطمه زهرا(س) به يكديگر هديه مى دهند؛ چون پايان روزغدير فرا مى رسد، به فرشتگان گفته مى شود به جايگاههاى خويش برگرديد شما تا سال آينده، مثل چنين روزى، از اشتباه و لغزش در امان هستيد و بدانيد همه اين موهبت ها به خاطر عظمت پيامبر ما محمد و وصى او على بن ابى طالب - عليهما السلام - است.

ب) بركات عيد غدير

سپس على بن موسى الرضا(ع) رو به احمد بن محمد ابى نصر كرد و فرمود:

اى فرزند ابونصر، هر جا كه بودى روز غدير سمت مرقد اميرمؤمنان - عليه السلام – بشتاب که:

1 - خداوند گناهان شصت ساله هر مؤمن زيارت كننده او را مى آمرزد.

2 - خدواند، به بركت روزغدير دو برابر گروهى كه در ماه رمضان، شب قدر و شب عيد فطر آزاد مى كند، از آتش جهنم مى رهاند.

3 - پروردگار يك درهم انفاق به مستحق را هزار برابر پاداش خواهد داد.

سپس فرمود: روزغدير به برادران دينى خود برترى و فضيلت ده و مردان و زنان با ايمان را خوشحال و مسرور نما. (27)

پاورقي

1- برابر نقل اسباب النزول واحدى نيشابورى، ص 135 و تفسير كبير فخر رازى، ج 12،ص ص 49 – 50؛ شان نزول آيه، غدير خم و معرفى على بن ابى طالب(ع) بوده است.

2- درالمنثور، سيوطى، ج 2، ص 256/ تاريخ بغداد، خطيب نيشابورى، ج 6، ص 290.

3- مجمع البيان، علامه طبرسى، ج 3، 4، ص 223.

4- مائده،67.

5- شواهد التنزيل، حاكم حسكانى، ج 1، ص 252.

6- الطرائف، سيد بن طاووس، ج 1، ص 140.

7- بحارالانوار، ج 36، ص 353 – 354/ اسمى المناقب، علامه شمس الدين ابن جزرى، ص 32/ نهج الحياه، ص 38.

8- احتجاج طبرسى، ج 1،صص 213 - 214.

9- ابوهيثم بن تيهان، خالد بن زيد، ابوايوب انصارى، عمار بن ياسر و ... مجموعا هفتاد نفر از مهاجرين و انصار بدرى حضور داشتند.

10- مائده، 55.

11- توبه،16.

12- بحارالانوار، ج 33، صص 147 -146.

13- از روزغديرخم در روايت تعبير به «يوم الدوح » شده است كه اين واژه هم در روايات و هم در اشعار به كار گرفته شده است. (بحارالانوار، ج 94، ص 115).

14 و 15 - تفسير شاهد و مشهود را مى توان در موارد ذيل يافت: اصول كافى، ج 1، ص 425، ح 69/ بحارالانوار، ج 35، ص 386، ح 1/ ج 36، ص 114، ح 61.

16 و 17 - در ترجمه عبارات تلفيق شده است.

18- بحارالانوار، ج 95، ص 118 - 112، ح 8، مقدارى از خطبه اميرالمؤمنين(ع) توسط امام حسين(ع) نقل شده و ما آن را ترجمه و تلخيص نموديم.

19- ينابيع المودة، قندوزى حنفى، ج 3، ص 153/ بحارالانوار، ج 10، ح 5، صص 144 - 138.

20- موسوعة كلمات الامام الحسين(ع)، ص 270/ الغدير، ج 1، ص 198، ح 9، چاپ چهارم.

21- مائده، 55.

22- مائده،67.

23- فاصله مسجد غدير با ميقات جحفه سه ميل (تقريبا 5760 متر) مى باشد. (معجم معالم الحجاز، ج 2، ص 124).

24- قلم، 52 - 51.

25- فروع كافى، ج 4، ص 566/ نورالثقلين، ج 5، ص 399. روايات ديگرى نيز در شان اين آيه وارد شده است كه همين مضمون را نشان مى دهد.

26- وسائل الشيعه، ج 3، ص 549، ح 2، ب 61/ فروع كافى، ج 4، ص 566، ح 1/ تهذيب الاحكام، ج 6، ص 18، ح 21، ب 16/ من لا يحضره الفقيه، ج 2، ص 559، ح 3143.

27- تهذيب الاحكام، ج 6، ص 24، ح 9، باب 19/ بحارالانوار، ج 94، صص 9 - 18.